Mater Vitae

MATER VITAE

  O Matko Życia, bądz blisko ludzi jak uścisk dłoni.
Matko najmilsza w naszym obrazie,
skromna, cicha jak głębia modlitwy.
Zapal znicz wiary - z kołyski rodu 
niech dziejom świeci i ufność wznieca,
a miłość twórcza w blasku prawdy tworzy.
Bogurodzico Dziewico, o Matko Życia,

        

         "Bogarodzico Dziewico, Bogiem slawiena Maryjo"- tymi słowami o.Jerzy Naglewski Rektor Misji Św. Wojciecha w Montrealu powitał obraz "MATER VITAE". Wprowadzeniem i poświęceniem obrazu w kościele zakończył się i zarazem rozpoczął kolejny okres duchowego rozwoju Misji. Zakończył się etap duchowego dojrzewania i przygotowania do przyjęcia Matki Życia-Mater Vitae poprzedzony kilkuletnim programem  duszpasterskim pod hasłem "Świadczyć Razem". Jednocześnie rozpoczął się nowy etap, który ma nas przygotować i wprowadzić w Jubileuszowy rok 1000-lecia męczeńskiej śmierci Św. Wojciecha. Nie przypadkiem uroczystość ta zbiegła się ze Świętem patrona Misji. Nasz program nazwany jest "Wierzyć Życiem"- w nawiazaniu do świadectwa wiary które Św. Wojciech potwierdził swoją męczeńską śmiercią i którego nazwano przewodnikiem wiary.

        "Wierzyć Życiem" to w założeniu programu duszpasterskiego, kształtować postawy i postępowanie do życia w Ewangelii na codzień. Ma nam w tym pomóc nasza Matka Życia, która od 3-maja wyruszyła w pielgrzymkę do rodzin Misji. W każdą niedzielę na głównej Mszy Św obraz "MATER VITAE" jest przekazywany następnej rodzinie na cały tydzień do domu.Cała rodzina, przyjaciele zbierają się na wspólnej modlitwie przed obrazem. Rownież nasi duszpasterze Misji Ojowie Franciszkanie Konwentualni: o. Jerzy Naglewski - rektor i o. Jerzy Żebrowski - asystent, uczestniczą w takich spotkaniach i odprawiaja Mszę Świętą.

        Powstanie obrazu ma swoją szczególną historię - artysta malarz Stanisław Konarz-Konarzewski prawie rok czasu 

potrzebował do stworzenia wizji, koncepcji wizerunku "MATER VITAE" - w tym czasie  Misja wspierała Go modlitwa. Obraz powstał na płótnie i przedstawia Matkę Boską w całej postaci stojacą na ukwieconym globie ziemskim z wyciagniętymi rękoma tak jakby chciała przygarnąć do Siebie  -  woła, a jednocześnie obdarowuje nas pełnią miłości Serca Matki.  Ubrana w prostą szatę taką jakąnoszono za czasów Maryi i Jezusa Chrystusa, ma twarz młodzieńczą, pogodną  a zarazem pełną powagi i zadumy.

        Wokół wizerunku Matki Boskiej 82-letni artysta umieścił 20 scen obrazujacych życie Jezusa i Jego ziemskiej Matki. Każda z tych scen stanowiących jakby oddzielny obraz, a zwłaszcza centralna postać Matki Boskiej zmusza do zadumy i refleksji - do zatrzymania się choć przez chwilę i zastanowienia się - dokąd pędzę, za czym gonię, kim ja jestem, kim jest Chrystus i Jego Matka dla mnie?

        Zaiste jak powiedział artysta odpowiadąjac na słowa podziękowania za tak wspaniały dar dla Misji - to nie mój dar, tylko Pana Boga, ja byłem tylko wykonawcą.

        "MATER VITAE" jest odpowiedzią wierzących na wezwanie kościołą- "EVANGELIUM VITAE"- byśmy otwarcie i z miłością głosili i przyjęłi Ewangelię Życia, wysławiali ją z wdzięcznością oraz odważnie świadczyli o niej życiem. Obchody 1000-lecia męczeńskiej śmierci Św Wojciecha - patrona Misji, stały się inspiracją, by poprzez pielgrzymowanie "MATER VITAE" w rodzinach emigracyjnych ożywić i pogłębić wiarę i miłość zakorzenione w rodowodzie Kościoła i Narodu.

                                                                                               J. Wołejko, Montrel, Kanada

Historia obrazu "Mater Vitae" 
Błogosławieństwo Ojca Świętego Jana Pawła II dla czcicieli obrazu "Mater Vitae"

Historia Misji Św. Wojciecha i Św. Maksymiliana