Jedną z najmłodszych placówek duszpasterstwa polonijnego w Montrealu jest Misja św. Wojciecha i św. Maksymiliana. Jej osobliwością jest rzadko spotykany praktyczny ekumenizm. Otóż Misja, w swojej historii, swoją posługę duszpasterska. spełniała w anglikańskich kościołach: św. Kulomby w dzielnicy N.D.G. i Resurrection of Our Lord w dzielnicy Pointe Claire.
A wszystko zaczęło się w roku wielkich obchodów Sacrum Poloniae Milenium 1966. Wtedy to, wśród Polonii zamieszkałej w zachodniej dzielnicy Montrealu - w Notre-Dame-de- Grâce (NDG) dojrzała myśl i decyzja utworzenia własnego, polskiego ośrodka duszpasterskiego. Zebrano podpisy około 250 rodzin, które popierały petycje skierowana do arcybiskupa Montrealu kardynała Emila Léger. Kardynał Léger wyraził zgodę w liście do proboszcza parafii Świętej Trójcy o. Feliksa Mazura w dniu 3 marca 1967, zezwalając na utworzenie "ośrodka mszalnego" dla polskiej ludności w okręgu NDG. Upłynął jednak rok, zanim 24 marca 1968 roku została tam odprawiona pierwsza Msza św. w sali szkoły im. Daniela O'Connela przy ul. Prud'Homme. W tym tez roku, w kwietniu, za zgoda kompetentnych władz, Misja zainstalowała sie przy kościele anglikańskim św. Kulomby, przy 4020 Hingston Ave.. Komitet organizacyjny obrał za Patrona Misji św. Wojciecha. Pierwszym kapelanem Misji został o. Wiktor Mróz, wikariusz parafii Świętej Trójcy.
Na drugim zebraniu, Komitet Pomocniczy, przeksztalcony z Komitetu Organizacyjnego, podjal decyzje ufundowania do kaplicy w kosciele sw. Kolumby obrazu sw. Wojciecha. Wykonanie obrazu zlecono artyscie-malarzowi z Krakowa profesorowi Edmundowi Regule. Obraz poswiecony na Wawelu przez kardynala Karola Wojtyle zostal zainstalowany w kaplicy 10 stycznia 1971 roku. W pazdzierniku 1969 roku o. Wiktor Mróz zrezygnowal z kapelanstwa w Misji. Po nim do pazdziernika 1970 roku zostal o. Kazimierz Zuchowski. Nastepnie Misja pozbawiona byla przez krótki czas stalego kapelana. Dopiero w grudniu 1970 roku objal kapelanstwo w Misji o. Henryk Lutoslaw Pieprzycki. Z powodu nieprzewidzianych okolicznosci (nie otrzymal paszportu polskiego) prace swoja przerwal w maju 1971. Praca w Misji zostala podjeta po 7 miesiacach, w grudniu przez o. dr Jana Sawickiego. Pracowal on bez przerwy do pazdziernika 1973 roku kiedy to wrócil i ponownie objal kapelanstwo o. Henryk. Dla Misji rozpoczal sie nowy etap. Dekretem arcybiskupa Montrealu Paul'a Grégoire z dnia 1 stycznia 1975 roku Misja sw. Wojciecha stala sie kanonicznie i zgodnie z prawem cywilnym prowincji Québec, samoistna placówka duszpasterska, ze wszystkimi uprawnieniami parafialnymi. Wczesniej, bo juz w 1972 roku, Misja otrzymala zezwolenie na udzielanie w misyjnym kosciele sw. Kolumby, chrztów, slubów i odprawianie pogrzebów. Byl to znaczny postep, w rozwoju Misji.
Kapelani, którzy dojezdzali do Misji z parafii Swietej Trójcy, odprawiali dwie msze sw. w niedziele, a pózniej dodano wieczorna msze sw. w soboty.
W maju 1975 kustodia franciszkanska zakupila w dzielnicy NDG dom. Zostal on przeznaczony na mieszkanie dla rektora Misji i kancelarie. Znajduje sie tam takze domowa kaplica, erygowana przez Kurie Arcybiskupia, w której odprawia sie Msze sw. w dni powszednie. Kolejne lata w historii Misji stanowia nie tylko nowy, ale i ciekawy rozdzial, ze wzgledu na niezwykle wydarzenia w tych latach. Nalezy wspomniec m.in. o roku 1978, a przede wszystkim o wyborze kardynala Karola Wojtyly na papieza. Misja upamietnila to wydarzenie umieszczeniem portretu Jana Pawla II w kaplicy sw. Wojciecha. Przed prawie dziesieciu laty, 1 wrzesnia 1969 roku kardynal Karol Wojtyla wizytujac polskie parafie w Montrealu odwiedzil takze Misje sw. Wojciecha. (Anglikanie, wlasciciele kosciola, po wyborze Karola Wojtyly na papieza, umiescili w przedsionku kosciola fotografie Kardynala Wojtyly zrobiona podczas tej wizyty).
Lata osiemdziesiate w Polsce to niezwykle wazne wydarzenia w powojennej historii naszej Ojczyzny. Polonia montrealska zywo reagowala na wiesci naplywajace z Polski. W Misji zawiazal sie Komitet Pomocy Polsce. Komitet rozwinal sie organizacyjnie i zaczal na wielka skale akcje zbiórkowa zywnosci i lekarstw. Gdy w Montrealu powtarzaly sie ucieczki Polaków z polskich statków i samolotów, Misja organizowala uchodzcom pierwsza pomoc w dostarczaniu ubran, potrzebnych sprzetów itp.. Do roku 1985 o. Lutoslaw byl sam na tej placówce duszpasterskiej Polonii w Montrealu. Od lutego owego roku na 12 miesiecy przebywa jako asystent o. Andrzej Guryn. W 1986 roku rozpoczal prace w Misji najpierw jako asystent, a od lutego 1987 r. jako rektor o. Zenon Salinski. O. Pieprzycki "z woli przelozonych i na wlasna prosbe" odszedl na zasluzony odpoczynek. Latem 1987 roku, krótko przebywa w Misji o. Albin Sobczynski. Po kapitule we wrzesniu 1989 w Misji zaszly zmiany personalne. Rektorem Misji zostal o. Otto Jerzy Naglewski, a asystentem o. Andrzej Szulta. Misja, oprócz wlasnych obowiazków duszpasterskich, z wlasnej inicjatywy podjela sie obslugi niedzielnej Polaków zamieszkalych na West Island (Osrodek mszalny sw. Maksymiliana).
Misja sw. Wojciecha kontynuuje tradycje "otwartych drzwi" domu Kustodii. Do róznych organizacji kombatanckich spotykajacych sie w salce, doszla mlodziez i dzieci. Godny uwagi jest fakt dobrze zorganizowanego duszpasterstwa ministrantów w czym niemala zaslugo bylego asystenta Misji o. Bogdana Gawota. Na rózne aktywnosci Misji wierni skladaja chetnie ofiary. Pierwszoplanowym zadaniem Misji pozostaje sprawa wlasnego kosciola. Kuria archidiecezjalna bardzo pozytywnie odpowiedziala na starania Polaków poddajac pewne wlasne propozycje.
W 2006 doprowadzono do zlaczenia obecnosci i misja sw. Wojciecha ma obecnie nowe miejsce kultu jakim jest kosciól angielsko-jezyczny Resurrection of Our Lord w Lachine.
Zapraszamy do zapoznania się z historia obrazu "Mater Vitae"